Obiekty kubaturowe na Autostradzie A1 Gdańsk - Toruń

Przedmiotem prac projektowych było wykonanie obiektów kubaturowych na odcinku autostrady A1 Rusocin – Czerniewice.

Zakres i wytyczne programowo-przestrzenne 

Wszystkie obiekty zaprojektowane zostały na podstawie precyzyjnych wytycznych programowych dostarczonych przez Operatora firmę INTERTOLL, mającego wieloletnie doświadczenie w eksploatacji autostrad. Funkcja budynków była tak dostosowana, aby zapewnić optymalne i efektywne ich wykorzystanie przez służby związane z prawidłową eksploatację tego odcinka autostrady.

W skład projektowanych obiektów kubaturowych na odcinku autostrady A1 Rusocin – Czerniewice wchodzą:

Wszystkie projektowane budynki są spójne architektonicznie i kolorystycznie. Elewacje zaprojektowano z materiałów trwałych a zarazem ekonomicznych w utrzymaniu i konserwacji.

Obwody Utrzymania Autostrady składają się z: budynków biurowych, garażowych i wiat magazynowych oraz budynków do produkcji solanki i stacji paliwowych.

Na Miejsca Obsługi Podróżnych składają się budynki toalet, miejsca wypoczynku wyposażone w elementy małej architektury i parkingi

Budynki biurowe, garażowe i wc zaprojektowano jako jedno lub dwukondygnacyjne, niepodpiwniczone, w technologii tradycyjnej, murowanej o układzie ścian konstrukcyjnych podłużnych i poprzecznych, usztywnionych szkieletem żelbetowym. Ściany zewnętrzne jednowarstwowe w systemie Ytong  a wewnętrzne w systemie Silka. Stropodach żelbetowy, ocieplony styropianem i kryty papą termozgrzewalną. Na elewacjach wprowadzono dodatkowe tarcze, wykonane ze styropianu i wykończone tynkiem akrylowym.budynek policji autostradowej

Wiaty na Stanowiskach Poboru Opłat stalowe wykończone panelami aluminiowymi Alucobond i podsufitką listwową.

Obiekty, mimo że niewielkie rozmiarowo są złożone technologicznie ze względu na rodzaj funkcji wewnętrznych i różnorodnych systemów wyposażenia, funkcjonowania i bezpieczeństwa.

Detale i kolorystyka obiektów została zaprojektowana na podstawie spójnej identyfikacji wizualnej Autostrady A1 dla całego odcinka Rusocin-Czerniewice określonej przez koncern GTC.

 

Parametry przykładowego obiektu:

Projekt budynku policji autostradowej.

Obiekt zlokalizowany jest na terenie OUA Grabowiec  na odc. Autostrady A1 Lubicz - Czerniewice

Budynek biurowy jest obiektem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym składającym się z części biurowej w skład której wchodzą: poczekalnia, sekretariat, pokój dowódcy, pokój rozmów, pokoje biurowe, pokój przesłuchań, z części socjalnej tzn. szatni, toalet, kuchni z jadalnią, z pomieszczeń technicznych takich jak: kotłownia, serwerownia, magazyny i garaż.